News

Abgunstes muižas telpas pielāgo mākslinieku rezidences vajadzībām

29. September, 2017

Noslēdzies projekts "Atvērto amatniecības darbnīcu izveide Abgunstes muižas radošuma rezidencē”, ko ar Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) LEADER programmas līdzfinansējumu un Lauku partnerības "Lielupe" atbalstu īstenoja biedrība “Radošuma meka”. Projekta norises gaitā – no 2016. gada oktobra līdz šī gada septembrim – restaurēts Jelgavas novada Zaļenieku pagasta Abgunstes muižas pagraba ziemeļu spārns, izveidojot tajā galdnieka-restauratora, keramikas un tekstila apstrādes darbnīcas, koprades telpu, noliktavu, ekspozīcijas un keramikas cepļa telpu. Tāpat, izveidota ūdens pievada un kanalizācijas sistēma, kā arī, restaurējot muižas 1. stāva daļu, iekārtoti divi apartamenti un koplietošanas virtuve muižas rezidentiem.

Projekta mērķis ir sekmēt Abgunstes muižas kā valsts nozīmes kultūras mantojuma, kā arī Zemgales specifisko kultūras vērtību un amatniecības tradīciju saglabāšanu, attīstību un pieejamību sabiedrībai, izveidojot centru, kas īsteno mākslinieku rezidenču programmu un ir atvērts visa veida mākslas un kultūras jaunrades procesiem. Abgunstes muižas attīstības koncepcija paredz pasākumu īstenošanu vietējās teritorijas sakārtošanai, lai uzlabotu mākslas un amatniecības pakalpojumu pieejamību, kvalitāti un sasniedzamību.

"Ar atvērtajām amatniecības darbnīcām un mākslinieku rezidenci vēlamies ieinteresēt starptautiskus māksliniekus un reizē būt noderīgi vietējiem – Abgunstes muižā būs pirmais amatniecības centrs novadā, kas piedāvā arī uzturēšanās iespējas, tādejādi nodrošinot iespēju ilgstošākai radošajai darbībai, piemēram, plenēriem, simpozijiem un meistarklasēm. Abgunstes radošuma rezidences atvērtās amatnieku darbnīcas jau ir iesildījuši mākslinieki no Latvijas, ASV, Izraēlas, Turcijas, Krievijas, Lietuvas, Gruzijas – gan palīdzot pie inventāra un aprīkojuma papildināšanas, gan radot mākslu," stāsta biedrības “Radošuma meka” projektu vadītāja Asnāte Avotniece.

Atjaunotās un mākslinieku rezidencei piemērotās telpas ir aprīkotas ar galdniecības aprīkojumu, keramikas cepli, elektrisko virpu, šujmašīnu, overloku, tvaika gludekli un citu māksliniekiem nepieciešamo aprīkojumu. Projekta kopējais publiskais finansējums ir 49591,84 eiro – tostarp ELFLA piešķirtais līdzfinansējums 44632,64 eiro un Jelgavas novada pašvaldības - 4959,20 eiro apmērā.

Tāpat augusta nogalē jau otro gadu Zaļenieku pagastā notika Abgunstes muižas svētki, kuru mērķis bija iepazīstināt vietējos iedzīvotājus un citus interesentus ar Abgunstes muižu un prezentēt biedrības ideju par centra izveidi. Bet no 21. augusta līdz 1. septembrim Abgunstes muižā notika Starptautiskais keramikas simpozijs “Rudens gaisma”, pulcējot 11 keramikas māksliniekus no piecām valstīm – Lietuvas, Krievijas, Turcijas, Izraēlas un ASV. Šī iepazīšanās simpozija laikā tapa ne vien keramikas darbi, bet arī šamota jeb uguns skulptūra “Rudens mežs”, kas šobrīd papildina muižas ārējo vidi – skulptūru radīja krievu mākslinieku pāris Ivans un Viktorija Veremenko. “Muižas īpašnieki simpozija norises vietu bija piepildījuši ar radošumu un izsmalcinātību it visā – mēs tikām izmitināti elegantos numuros, un mākslinieciski noformēts ik reizi bija arī ēdamgalds. Rezidencē ir plašās darbnīcās ar labu apgaismojumu, kā arī augstu novērtēju muižas īpašnieku organizatorisko darbu, kas ļāva mums neuztraukties par sadzīviskām lietām, visu laiku veltot mākslinieciskajai jaunradei,” vērtē V.Veremenko. Simpozija dalībniece papildina, ka ģimeniskuma sajūtu radīja kopīgās ēdienreizes, kas saliedēja māksliniekus, un simpozija noslēgumā bija grūti šķirties.

Projekta noslēguma fāzē tiek intensīvāk strādāts pie padziļinātas tirgus izpētes, lai izstrādātu darbnīcu klientiem skaidrus noteikumus un pieteikšanās kārtību. Ņemot vērā projekta sabiedriskā labuma statusu un pakalpojuma bezmaksas pieejamību, biedrība paredz, ka interese būs liela, tāpēc jo īpaši jābūt skaidriem nosacījumiem. Interesenti tiek aicināti sekot līdzi jaunumiem par pieteikšanos rezidentūrai darbnīcās biedrības sociālajos tīklos un mājas lapā www.abgunste.lv sākot ar š.g. novembri.

Abgunstes muiža, kuras apbūve ir veikta 1780. gadā, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis – agrāk tā bijusi medību pils, vēlākos gados – skola, pēc tam tur bija iekārtoti dzīvokļi un veikals. Biedrība "Radošuma meka" par Abgunstes muižas saimniekiem kļuva 2016. gada pavasarī, un šobrīd visi spēki tiek veltīti tam, lai atjaunotu muižas kompleksu un tur izveidotu Abgunstes radošuma rezidenci. Biedrības mērķis ir radīt labvēlīgus apstākļus mākslinieciskajai jaunradei, konceptuāli un tehnoloģiski nodrošinot radošo izpausmju iespējas, un veicināt visa veida kultūras attīstību, tās vērtības apzināšanos un saglabāšanu.

 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Bumbiere
biedrība “Radošuma meka”
valdes locekle
29226580, ilze.bumbiere@gmail.com

 

|